Antalya Saç Ekim Merkezi

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?
Saç ekimi yöntemleri nelerdir?

Bütün dünya genelinde günümüz koşullarında saç ekimi yöntemleri sadece iki adettir. FUT Yöntemi (Follicular Unit Transfer) ve FUE Yöntemi (Follicular Unit Extraction) kullanılmaktadır. Saç ekimi yöntemleri bu iki teknik ile sınırlıdır.

Saç Ekimi Yöntemleri

  • FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) YöntemiBu yöntemin uygulama esası cerrahi yöntemlere dayanır. Bu işlemde ömür boyu dökülmeme özelliği gösteren, ense ve kulak bölgesinde bulunan kıllar kullanılmaktadır. Bu kıllar 3 veya 4 cm genişliğinde 20 – 25 cm uzunluğunda bir deri parçası çıkarılmaktadır. Bu işlem yapıldıktan sonra ise enseden alınan bölge dikiş yolu ile kapatılmaktadır. FUT (Follicular Unit Transfer) yani Foliküler Ünite Transplantasyonu olarak adlandırılan bu yöntemde, saç ekimi operasyonundan sonra şiddetli ağrılar olması ve saçın alındığı bölgede kalıcı izler meydana gelmesi bu uygulamanın dezavantajları olarak gösterilmektedir. Bu sebepten ötürü bu yöntem ülkemizde sık kullanılan bir yöntem değildir. Daha çok Avrupa ve Amerika’da tercih edilen bir yöntemdir ve ülkemizde uygulaması yok denecek kadar azdır.
  • FUE (Foliküler Ünite Enkstraksiyonu) Yöntemi

    FUE yönteminin tam açılımı Foliküler Ünite Enkstraksiyonudur. Bu yöntemin geliştirilmesi 2000’li yılların başında gerçekleşmiştir. Tekniğin geliştiricileri Avusturyalı dermotoglardır. FUE yönteminde saç köklerinin alınması için mikromotor ile çalışılmaktadır. Saç greflerini (Greft: Verici, yani saçsız bölgeye nakledilmek üzere hazır olan saç folikülü) çıkarmak için kullanılan aletlerin kalınlığı 0.7, 0.8 ve 0.9 milimetre kalınlığındadır. İğneye benzer boru şekilli bıçaklar sayesinde deri açılmakta ve cımbızlarla bu kökler çıkarılmaktadır. Bu yöntemle yapılan saç ekimlerinde izler oluşur ancak çok yakından bakılması gerekir ve saç uzadığında bu izleri kapatacaktır. Aynı zamanda FUE işlemi ağrısız ve kansız bir tekniktir. Ülkemizde genellikle bu yöntem uygulanmaktadır.