Saç Tiplerine Göre Saç Bakımı

Her saçın kendine özgü bir yapısı bulunur. Saçlar genel olarak normal, kuru, yağlı ve ince saç tipleri olmak üzere dörde ayrılır. Bu saç tipleri en sık görülen saç tiplerindendir. Bu tipler yıkama ve bakım olarak farklılıklar gösterir. Örneğin; kuru saçlara uygulanan bakım, yağlı saçlara uygulandığında saçlar daha yağlı bir görünüm alabilir. Bu yüzden gerek şampuan markaları, gerekse saç bakım ürünleri markaları, saç tiplerine göre saç bakımı ürünleri çıkarmaktadır.

Normal Telli Saçlar İçin Saç Bakımı:

Bu saç tipi kalın telli saçlara ve gür bir saç yapısına sahiptir. En basit şekilde saç bakımı yapılabilecek saç tipleri arasındadır. Bu saç tipi için normal şampuan kullanımı yeterlidir. Ayrıca bu saç tipine sahip olanların genel saç bakım ürünleri kullanması yeterli olacaktır. Öte yandan bu saçlara sahip olanların saçlarını doğal şekilde kurutması gerekir.

İnce Telli Saçlar İçin Saç Bakımı:

İnce telli saçlar yaygın olarak görülen saç tipleri arasındadır. Bu kişiler sıklıkla saçlarının kırılmasından şikâyetçi olurlar. Bu kişilere özel saç bakım ürünleri bulunur. Ayrıca bu kişilerin saçlarını daha narin ve az yıkaması tavsiye edilir. Bu saç türlerini güçlendirmek için, çeşitli bakım kürleri bulunur. Bu kişilerin ince telli saçların bakımı için fön yaptırmamaları, sık boya yapmamaları ve saçlarını yüksek ısıda yıkamamaları gerekir. Çünkü ince telli saçlar çok kolay kırılabilecek bir yapıya sahiptir.

Kuru Saçlar İçin Saç Bakımı:

Kuru saçlara sahip olanların en çok şikâyet ettiği konulardan biri, saçlarındaki cansız görüntüdür. Bu kişilerin saçlarını canlandırması için çeşitli yollar bulunur. Bunların yapılmasıyla saçlar eski sağlığına kavuşabilir. Yine her saç tipine uygun olarak tasarlanan ürünler, kuru saçlar içinde tasarlanmış durumdadır. Kuru saçlar için kullanan şampuanlar saçların nemlendirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca zeytinyağı bu kişilere önerilen şeyler arasındadır. Haftada bir kez olmak koşuluyla, zeytinyağıyla saç diplerine masaj yapılması tavsiye edilir. Ayrıca saç için nemlendirici kremlerde bu saçlara iyi gelecektir.

Yağlı Saç Tipleri İçin Bakım:

Saç bakımının en zor yapıldığı saç türlerinden birisi yağlı saçlardır. Piyasada yağlı saçlar için tasarlanmış olan yağ giderici ürünler bulunur. Bu ürünlerin sürekli olarak kullanımı saçların yağının azaltılmasını sağlayacaktır. Öte yandan diğer yağlı saç tipleri için bakım yolları vardır. Ayrıca sürekli taranan saçların yağlanması da kaçınılmazdır. Saçların yıkandığı suya biraz sirke eklenmesi sorunun çözülmesi için bir yol olabilir. Öte yandan bu kişilerin jöle gibi ürünleri sık kullanması tavsiye edilmez. 3 günde bir saçlarını yıkamaları iyi olacaktır.