Kaç seans saç ekimi yapılabilir?

Saç ekimi yapılan alanın büyüklüğüne, kişinin saç alınacak donör bölgesindeki yoğunluğa, saç dökülmesinin sebeplerine bağlı olarak seans sayısı değişkenlik gösterir. Operasyon öncesi planlama işleminde hastayla ilgili analizler yapılır. Nadiren de olsa biyopsi, saç çekme, saç koparma, saç büyümesi, fototrikogram, polarize ışık testi gibi testlerin yapılması gerekebilir. Baştaki saç kaybının ne kadar olduğu ve kaç grefte ihtiyaç var belirlemek için erkek tipi saç dökülmesinde Norwood – Hamilton Skalası, kadın tipi saç dökülmesinde Savin Skalası kullanılır. Bu skalalar aracılığıyla, saçın dökülme derecesi belirlenir, doğal görünüme kaç seans ve kaç greft saç ekilirse ulaşılacağı tespit edilir. Saç yoğunluğu ne kadar fazla ise, alınabilecek saç kökü de o oranda fazla olur. Uzman ekip tarafından hasta için en uygun teknik uygulanırsa, 6 – 9 saat içinde bir seansta istenilen greft miktarına ulaşılabilir. Tek seans saç ekimi yeterli olmazsa, seans sayısı ihtiyaca göre 3 de olabilir. Kaç seans saç ekimi yapılabilir sorusundan daha önemli olan, saç köklerini alma işlemi sırasında zarar vermeden alınabilecek en fazla saç kaçtır sorusudur.  Önemli olan, donör bölgenin seyrelmesine sebep olmamaktır.

FUT ve FUE yönteminde greft sayısı

Alınacak greft sayısı, FUT yöntemine ve FUE yöntemine göre değişir. FUT yönteminde, kafanın arka ve kulaklar arasındaki donör bölgeden alınan saç, adalar halinde transfer edilip ekilir. Bu yöntemde, 2000 – 3000 greft alınabilir. FUE yönteminde ise donör bölgeden tek tek alınan kökler, yine tek tek ekilir. FUE yönteminde saç yoğunluğuna göre 3000 – 6000 arası greft alınabilir. Ancak, bir seansta 4000 ve üzeri saç kökü alma işlemi uygulanırsa, arka alanda iki kulak arasında seyrelme görülür ve iz kalabilir. Bu işlem güvenli değildir. Çözüm tek seansta değil, 2 – 3 seansta aranmalıdır. Donör bölgenin iyileşmesi ve ekilen saçların çıkması için seanslar 9 ay ara ile yapılır.

Greft sayısı kadar önemli olan diğer bir husus da greftlerin kaçının kalıcı saç teli haline geleceğidir. Saç ekimi işleminde saç köklerine zarar vermeden, greftlerin doğru olarak kanallara nakledilmesi gerekir. Dikkatli yapılmayan işlemlerde, dokular ölebilir.