Genel Saç Bakımı

Her insan için farklı  saç derisi ve farklı saç yapı durumu söz konusudur. Bu nedenle saç derinize ve yapısına uygun olarak ürünler kullanmanız ve saç bakımı ürünlerini uygularken talimatlarına uygun  biçimde yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde saç sağlığınıza zarar verebilir ve olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Saç ile ilgili bakım önerileri olarak pek çok farklı durum söz konusudur. Saç tipine uygun olacak biçimde bu bakım önerileri  size göre olanı deneyerek daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçlara Bakım Yapma Aşamaları Nelerdir?

Saç tipleri yapısına göre yağlı ve kuru olmak üzere 2 gruba ayrılıyorken fiziksel durumuna göre uzun, kısa, dalgalı, düz, kıvırcık şeklinde de gruplandırılmaktadır. Saçlarınız hangi gruba dahil ise   o grup için önerilen saç bakımı önerilerini tercih etmeniz gerekmektedir. Peki, genel saç bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap verecek olursak; öncelikle saç tipine uygun ürünler tercih edilerek saçların temiz formu kavuşabilmesi için yıkanması gerekmektedir. Yıkama esnasında saç tipine uygun şampuan tercih edilmeli ve öncelikle ılık su ile yıkanmalı daha sonra çok sıcak olmamak koşuluyla ile sıcak su ile yıkama yapılmalıdır.

Uygun bir şampuan ile yıkanan saçlar kirden arındırılmış olur ve rahatlıkla bakım maskesi uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Bakım aşamasında saç tipine uygun, olarak satın almış olduğunuz hazır saç maskelerini ıslak ya da nemli saçınıza uygulayabilir ve sonrasında durulama işlemi ile saçlarınız hacimli, sağlıklı ve pamuksu  görünmesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınızı duruladıktan sonra kurutmadan önce ısıya karşı koruyucu spreyler kullanmanız halinde kırılma ve yıpranmasını önlemiş olabilirsiniz.

Hangi Saç Tipi İçin Hangi Bakımı Uygulanmalı?

Saç bakımı konusunda ürün almadan evvel saçın boyalı, yıpranmış olup olmamasına dikkat edilmelidir. Şayet saçlar daha önceden boya işlemi görmüş ve yıpranmış ise üst düzey keratin içeren ve üzeri boyalı saçlar için amblemi bulunan ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde yıpranmış saçlarınızı onarabilir ve uzun zamanda sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Sağlıklı saçları için asıl yapılması gereken ise sağlıklı bir saç derisine kavuşmaktır.

Saç derinizin sağlıklı olabilmesi için beslenme şeklinize özen göstermek gerekmektedir. Hangi saç tipi olursa olsun kişinin sağlıklı bir beslenme programı içerisinde olması, saç derisinin sağlıklı olmasını ve saçlarının güçlü olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle saç bakımı konusu hassas davranan bireylerin öncelikli olarak besin değeri yüksek gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

İnce telli ve kırılgan saçlara sahip bireylerde saç derisi yağlanmaya müsait bir formdadır. Bu tip saçlara sahipseniz yağ dengeleyici şampuanlar kullanmak yararınıza olacaktır. Kuru saçlar için üretilen şampuanlar saça yağ kazandırır. Bu nedenle yağlı saçlara sahip bireyleri kuru saç şampuan kullanması saçlarının daha da yağlanmasına neden olacaktır. Bakım yaparken birçok ürünü kullanabilirsiniz.