Saç bakımında yanlış uygulamalar

Saçları yanlış uygulamalar yapmak saçı zamanla yıpratmaktadır. Saça oldukça sıkı toka takmak ya da saçı uygunsuz tarak ile taramak saça zarar vermektedir. Saçlar yıkandıktan sonra ıslak iken sert bir havlu ile kurutmak saç tellerini yıpratır. Ayrıca saçı yüksek ısıda saç kurutma makinesi ile kurutmakta saça büyük zarar vermektedir. Saçı doğal bir şekilde kurutmak en doğru yöntemdir. Güzel görülmek için saçı sürekli boyatmak ve fön çekmekte saç köklerine zarar verir.

Saç Dökülmesi Problemi

Saç dökülmesi bütün insanların karşılaşabileceği bir problemdir. Saç dökülmesinin en başlı sebebi genetik olmasıdır. Saç dökülmesi yaşayan anne ve babaların çocuklarında da saç dökülmesi olması oldukça normaldir. Sadece genetik olmayan saç dökülmesi çeşitli hormon bozukluklarında da ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Hamilelik döneminde bayanlarda görülen hormon değişikliği ile saçlarda birtakım dökülmeler görülmesi normaldir. Ayrıca menopoza giren kadınlar ile loğusa döneminde olan kadınlarda da vitamin değerleri düştüğü için saç dökülmesi yaşanması kaçınılmazdır. Bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlar ile kemoterapi ile radyoterapi gören hastalarda da saç dökülmelerine oldukça sık rastlanır. Alırı stres yapan bireylerde de saç dökülmesi yaşandığı gibi psikolojik olarak saç koparma hastalığı görülmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişi bunu kafasında büyüterek çözüm yolu olmayacağını düşünmektedir. Saç dökülmesi bireylerde ortalama yüzün üzerinde dökülmeler yaşanıyor ise mutlaka bir hekime görülmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler hekime başvurarak mutlaka neden kaynaklandığını araştırması gerekmektedir. Eğer dökülme bir psikolojik ise mutlaka bir psikolojik destek almalıdır.

Hekime başvuran kişiye gerekli kan tahlilleri yaparak problemin çözüm yoluna gidilmelidir. Saç dökülmesi yaşayan kişiye çeşitli ilaçlar ve tavsiyelerde bulunaraktan dökülmeyi bir nebze azaltmak mümkün olmaktadır.